Ağaçları Kurtarmak Bitcoin’i Yeşile Çevirebilir mi?


+ - 0

Meksika merkezli bir kripto borsası olan Bitso, kripto para biriminin çevresel zararını telafi etmek için platformundaki her Bitcoin işlemi için karbon ofsetleri satın almayı taahhüt ediyor. Teoride kulağa harika gelebilir, ancak karbon dengeleme çabalarının yıllar içinde kazandığı kaba saba itibar göz önüne alındığında, bu fikir aynı zamanda şüpheciliği hak ediyor.

Cambridge Üniversitesi’nin tahminlerine göre , Bitcoin’in güce olan susuzluğu defalarca arttı ve son zamanlarda Danimarka ve Şili de dahil olmak üzere birçok ülkenin elektrik kullanımını aştı. Bu enerjinin çoğu (Cambridge’e göre %61) yanan fosil yakıtlardan geliyor ve ne yazık ki Bitso, ortaya çıkan emisyonların Dünya atmosferine girmesini durdurmak için hiçbir şey yapamıyor.

Yani, diyelim ki, yoğun enerji gerektiren kripto paraları tamamen yasaklayabilir. Ancak bu mümkün değil. Bunun yerine Bitso, platformu aracılığıyla işlem gören Bitcoin ve Ethereum tabanlı kripto paralarla ilişkili emisyonları dolaylı olarak azaltmak için São Paulo, Brezilya merkezli bir karbon denkleştirme şirketi olan Moss.Earth ile birlikte çalışıyor. Borsa bunu, “Brezilya’daki Amazon Ormanı’ndaki koruma projelerinden tokenize edilmiş krediler” satın alarak yapmayı planlıyor.

Başka bir deyişle, Bitso, Moss tarafından basılan MCO2 tokenlarını satın alarak maliyeti yutacak . Buna karşılık olarak Moss, parayı kısmen ormanları koruyan ve sürdürülebilir tarımı finanse eden projeleri finanse etmek için kullanacak. Şirket, karbon kredileri için standartlar belirleyen kar amacı gütmeyen Vera gibi gruplar tarafından sertifikalandırılmıştır. 

4 milyondan fazla kullanıcısı olan Bitso, kendisini Latin Amerika’daki türünün en popüler ve en büyük platformu olarak adlandırıyor. Yine de küresel olarak CoinMarketCap , anlaşmanın sınırlı kapsamını yansıtan bu haberin yayınlandığı tarihteki en iyi borsalar listesinde Bitso’yu 67. sırada yer aldı.

Moss daha fazlasını istiyor. Moss CEO’su Luis Felipe Adaime yaptığı açıklamada, “Umudumuz, alandaki diğer projelerin karbon ayak izlerini dengelemek için aynı şeyi yapmasıdır.” dedi.

Peki, işe yarayacak mı? Karbon kredisi endüstrisi çok büyük olmasına ve önümüzdeki yıllarda büyümesinin beklenmesine rağmen, bu tür çabalar , algılanan potansiyellerini karşılayamadıkları için tonlarca eleştiri alıyor. Örneğin Greenpeace, şirketlerin “ilk etapta karbon emisyonlarının atmosfere girmesini durdurması gerektiğini” savunarak “karbon dengeleme planlarının esasen PR planları” olduğunu yazıyor .

Moss, anlaşmanın “Amazon’da yaklaşık 5,283 ton karbondioksiti dengeleyerek yaklaşık 342 bin ağacı kurtaracağını” öngörüyor. Moss, Mart 2020’den bu yana “uluslararası sertifikalı ve denetlenmiş projeler aracılığıyla Amazon’da yaklaşık 152 milyon ağacın kurtarılmasına” yardımcı olduğunu söylüyor. Şirket, “en itibarlı çevre projeleri” ile çalıştığını iddia ediyor ve bunların nasıl yapıldığına dair bazı ayrıntılar sunuyor. Sitesi üzerinden görebilmekteyiz.

-TechCrunch

Yazar Hakkında

Yorum Yap