Bitcoin 39.000 Dolar Altına Düştü, Güncel Korku Endeksi


0

Bitcoin fiyatları pazartesi günü 38 bin 584 Dolar seviyesine kadar gerileyerek 15 Mart tarihinden beri en düşük seviyeyi gördü. Yatırımcılar Bitcoin’in tekrardan yükselişe geçmesini ümit ediyor. Alternative.me endeksine göre korku ve açgözlülük oranı 23.

Bitcoin Fear & Greed Index

*Alternative.me’e ait Korku ve Açgözlülük Endeksi

Geçmiş Korku ve Açgözlülük Endeksi:

Dün: 24

Geçen hafta: 24

Geçen ay: 51

Peki ya korku ve açgözlülük endeksi nedir?

Korku ve Açgözlülük Endeksi, borsa hareketlerini ve hisse senetlerinin uygun fiyatlı olup olmadığını ölçmenin bir yoludur. Teori, aşırı korkunun hisse fiyatlarını düşürme eğiliminde olduğu ve çok fazla açgözlülüğün tam tersi etki yaratma eğiliminde olduğu mantığına dayanmaktadır.

Korku ve Açgözlülük Nasıl Hesaplanır?

Korku ve Açgözlülük Endeksi, borsa davranışının bazı yönlerini ölçen yedi farklı göstergenin bir derlemesidir. Bunlar; piyasa momentumu, hisse senedi fiyat gücü, hisse senedi fiyat genişliği, satım ve alım opsiyonları, önemsiz tahvil talebi, piyasa oynaklığı ve güvenli liman talebidir. Endeks, bu bireysel göstergelerin normalde ne kadar farklı olduklarına kıyasla ortalamalarından ne kadar saptığını izler. Endeks, her bir göstergeye 0’dan 100’e kadar bir puanın hesaplanmasında eşit ağırlık verir, 100 maksimum açgözlülüğü temsil eder ve 0 maksimum korkuyu gösterir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi ne sıklıkla hesaplanır?

Her bileşen ve Endeks, yeni veriler elde edilir edilmez hesaplanır.

Korku ve Açgözlülük Endeksi nasıl kullanılır?

Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasanın ruh halini ölçmek için kullanılır. Birçok yatırımcı duygusal ve gericidir ve korku ve açgözlülük hissi göstergeleri, yatırımcıları kararlarını etkileyebilecek kendi duyguları ve önyargıları konusunda uyarabilir. Temel bilgiler ve diğer analitik araçlarla birleştirildiğinde, Endeks piyasa duyarlılığını değerlendirmek için yararlı bir yol olabilir.

Bitcoin tekrardan yükselişe geçecek mi?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaşma politikası kripto para piyasası üzerinde baskı yaratıyor. Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısı 3-4 Mayıs’ta yapılacak. Burada açıklanacak olan faiz kararı ve verilecek mesajların Kripto Para Piyasaları üzerinde de etkili olması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde St. Louis Fed Başkanı James B. Bullard’ın ihtiyaç duyulması halinde Fed’in faizleri 75 baz puan artırılabileceğini söylemesiyle Piyasalar daha agresif bir sıkılaşmayı fiyatlamaya başladı.

Diğer taraftan küresel enflasyonist riskin yükselmesi ve Rusya-Ukrayna savaşında tansiyonun artması, bazı yatırımcıların kripto paraları kendilerini koruma alanı olarak görmesiyle kripto paralardaki yükselişler destekleniyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap