Google Cloud, Web3 Altyapısı için Yeni Bir Ekip Kuruyor


0

Öncelikle Amazon ve Microsoft gibi büyük teknolojiler tarafından kontrol edilen bulut veri depolama, kısmen blok zinciri destekli Web3’ün ademi merkeziyetçilik yoluyla devrim yaratmayı amaçladığı şeydir. Dünyanın en büyük arama motoru, böyle umut verici bir alana adım atmayı planlıyor.

Ana şirketinin ana gelir kaynağını reklamdan bulut bilişime kaydırdığı bildirilen Google’ın bulut grubu, özellikle blok zinciri altyapısı oluşturmak için yeni bir ekip oluşturduğunu duyurdu.

Google’ın Web3 Çalışmaları

Google Cloud başkan yardımcısı Amit Zavery, CNBC tarafından bildirilen , çalışanlarına gönderilen bir e-postada böyle bir alanın lideri olarak blok zinciri odaklı bir ekip geliştirmenin aciliyetini dile getirdi.

Zavery, şirketin kendisini kripto para biriminde doğrudan bir katılımcı olmak yerine blok zinciri varlıkları için bir teknoloji sağlayıcısı olarak konumlandırdığını açıkladı.

“Doğrudan bu kripto para birimi dalgasının bir parçası olmaya çalışmıyoruz. Şirketlerin mevcut işlerinde ve işletmelerinde Web3’ün dağıtık yapısından yararlanmaları ve bundan yararlanmaları için teknolojiler sağlıyoruz.”

Zavery, Google’ın, işlemlerin doğrulanması ve kaydedilmesi için gerekli olan bu tür düğümleri oluşturma ve çalıştırma sürecini basitleştirirken, blok zinciri verilerini insanların keşfetmesini kolaylaştıran bir sistem geliştirebileceğini kaydetti.

Başkan yardımcısı, blockchain uygulamaları finansal hizmetler ve perakende gibi sektörlere sızmaya devam ettikçe Web3 için temel teknolojilerin “ana akıma girmenin yolunu bulabileceğine” inanıyor. Hatta Google’ın araçlarını Amazon Web Servisleri gibi rakiplerin ortamlarına getirmenin lansmanını yaptı.

Ocak ayında, Google’ın bulut birimi, NFT’lerin katlanarak büyümesinin ardından müşterilerle çalışacak bir Dijital Varlıklar Ekibi için planlar ortaya koydu. Arama motoru devi, müşterileri kripto para birimlerinde dijital ödemelerle nasıl bağlayacağını araştırdığını belirtti.

Google CEO’su Sundar Pichai daha önce blockchain teknolojisine güçlü bir ilgi duyduğunu ifade ederek, onu “ilginç ve güçlü” olarak nitelendirdi. Şirketin açıkça “blockchain ve Web3’e baktığını” ve bu tür teknolojiyi desteklemeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap