NFT’nin Türkçe Karşılığı Belirlendi


0

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, NFT’nin Türkçe karşılığının “Nitelikli Fikri Tapu” olarak belirlendiğini açıkladı.

Son zamanlarda oldukça popülerleşen ve yüksek satış miktarlarıyla gündeme gelen NFT için Türkçe karşılık bulundu.

NFT’nin Türkçe karşılığı “Nitelikli Fikri Tapu” olarak belirlendi.

onuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç sosyal medya hesabından bir anket başlattığını hatırlattı.

Takipçilerine “NFT yani non-fungible token teriminin karşılığı sizce ne olmalı?” sorusunu yönelttiğini  söyleyen Koç şunları kaydetti:

“Gelen önerilerin hepsi bizim için çok kıymetliydi, anketi sonlandırdığımızda ekibim titiz bir çalışma yürüterek önerileri tek tek inceledi. Sonrasında yaptığımız değerlendirmeleri TDK ile paylaşarak ortak bir çalışma başlattık.

Anket sonucunda gelen önerileri önce 80’e, sonrasında 10’a düşürdük. Nihai kararımızı TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in de katkılarıyla ‘Nitelikli Fikri Tapu’dan yana kullandık. Seçenekleri değerlendirirken hem anlam bütünlüğüne hem de kısaltmanın küresel anlamda yer bulması için arama motorlarında yine NFT’ye karşılık gelmesine özen gösterdik.”

Yazar Hakkında

Yorum Yap