Stripe, Twitter’a Kripto Para Ödemelerini Ekliyor


0

Çevrimiçi finansal ödeme şirketi Stripe Inc., dört yıl önce Bitcoin desteğini bıraktıktan sonra kripto para birimi alanına geri dönüyor. Şirket, tüccarlara ve kullanıcılara kripto para biriminde ödeme yapma seçeneği sunmaya başlayacak. Kripto para ödemelerinin kullanıma sunulması, 22 Nisan Cuma günü Twitter, Inc. ( TWTR ) ile başlayacak ve sonunda diğer tüccarlara genişletilecek. 

Şimdilik Stripe, ödemelerin yalnızca USD Coin (USDC) stablecoin üzerinden yapılmasına izin verecek.

Önemli Noktalar:

  • Çevrimiçi ödeme şirketi Stripe, 2018’de Bitcoin ödemelerini durdurmasından bu yana ilk kez kripto para birimi alanına genişlediğini duyurdu.
  • Stripe, tüccarların kullanıcılara stabilcoin USDC ile ödeme yapmasına izin verecek.
  • Twitter, Stripe’ın yeni USDC ödeme seçeneğini kullanan ilk tüccar ve Biletli Sohbet Odaları ve Süper Takip programında bazı seçkin kullanıcılara ödeme yapacak.
  • Stripe, ek kripto para ödeme seçeneklerinin izleneceğini söylüyor.

Önce Stablecoin USDC Seçildi

Twitter, Stripe’ın yeni kripto para ödeme yöntemini kullanan ilk şirket olacak. Sosyal medya şirketi, belirli kullanıcılara USDC’deki ücretli Süper Takip ve Biletli Sohbet Odaları özelliklerinden kazanç alma seçeneği sunacak. 

Stripe’in tüccarların kullanıcılara kripto para biriminde ödeme yapmasına izin verme kararı, şirketin birkaç yıl içerisinde kripto alanında ilk hareketidir. Ocak 2018’de Stripe, tokenlerin oynaklığının ve verimsizliğinin onu günlük işlemler için kötü bir seçim haline getirdiğini söyleyerek Bitcoin’de ödeme kabul etmeyi bıraktı.  Bir stabilcoin olarak USDC, ABD dolarına sabittir.

Gelmesi Muhtemel Daha Fazla Seçenek

Bitcoin işlevselliğinden vazgeçtiğinden beri, Stripe daha yakın zamanda , blok zinciri teknolojisini kullanarak interneti merkezsizleştirmeyi amaçlayan bir hareket olan Web3’ü keşfetti . Şirket, 2021’de Web3 ve kripto para birimi seçeneklerini keşfetmeye adanmış bir ekip oluşturdu.  Şimdi, Stripe gelecekte ek ödeme kripto para birimleri için destek ekleyeceğini söylüyor. 

Stripe, platformunu dijital jetonları içerecek şekilde genişleten tek ödeme şirketi değil. PayPal Holdings, Inc. ( PYPL ), Mastercard Incorporated ( MA ) ve diğer büyük ödeme hizmetleri şirketleri, daha önce kripto para birimi alanına geçeceklerini açıklamıştı. 

Stripe kripto para birimlerini nasıl kullanıyor?

Stripe artık Twitter’dan başlayarak tüccarların kullanıcılara kripto para birimi USDC’de ödeme sunmasına izin verecek.

Stripe neden USDC kullanıyor?

USDC, ABD doları tarafından desteklenen bir sabit paradır. Bu, birçok popüler dijital coinde mutlaka bulunmayan fiyat istikrarına sahip olduğu anlamına gelir. Stripe, Bitcoin’in oynaklığını, ödeme şirketinin 2018’de kripto para birimindeki ödemeleri durdurmasının bir nedeni olarak gösterdi.

Stripe kullanıcıları kripto para biriminde ödeme yapabilir mi?

Şu an için Stripe, tüccarların kullanıcılara USDC’de ödeme yapmasına izin veren kripto para birimi işlevi ekledi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap